Ragnar Johansson ny ordförande i Svensk Sjöfart

Vid föreningen Svensk Sjöfarts årsmöte på Sjöräddningssällskapet, Göteborg, den 21 april 2016 valdes Ragnar Johansson, Svenska Orient Linien AB till ny ordförande.
Ragnar Johansson efterträder Anders Boman, Walleniusrederierna AB, som varit föreningens ordförande under fyra år och nu valdes till vice ordförande tillsammans med Lars Höglund, Furetank Rederi AB och Dan Sten Olsson, Stena AB.

– Det är med stolthet och respekt jag tar över rollen som ordförande för vår förening, säger Ragnar Johansson. För mig som ägnat hela mitt liv åt sjöfarten är nog detta det mest ärofulla uppdrag man kan tänka sig. Våra politiker har levererat många av de förutsättningar för sjöfartens framtid som vi efterfrågat. Nu är det upp till oss att fortsätta tillsammans med de sjöfackliga parterna att lyfta fram Sveriges möjligheter att bli en framstående sjöfartsnation.

Till föreningens styrelse valdes också nya ledamöter; Henrik Källsson, Erik Thun AB, Ulrika Laurin, Laurin Maritime AB, och Ingvar Lorensson, Rederi AB Donsötank. Vid årsmötet lämnade följande ledamöter styrelsen: Anders Källsson, Erik Thun AB, Mikael Laurin, Laurin Maritime AB och Heléne Mellquist, TransAtlantic AB.

Styrelsen består därmed av:

Ragnar Johansson, Svenska Orient Linien, ordförande
Anders Boman, Walleniusrederierna AB, vice ordförande
Lars Höglund, Furetank Rederi AB, vice ordförande
Dan Sten Olsson, Stena AB, vice ordförande
Jonas Backman, Sirius Shipping AB
Claes G Berglund, Stena AB
Torkel Hermansson, Tarbit Shipping AB
Håkan Johansson, Rederi AB Gotland
David Kristensson, Northern Offshore Services AB
Henrik Källsson, Erik Thun AB
Ulrika Laurin, Laurin Maritime AB
Ingvar Lorensson, Rederi AB Donsötank
Andreas Remmer, Viking Rederi AB
Pia Berglund, vd Svensk Sjöfart